برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP)

برداشتن پروستات

غده پروستات تنها در مردان یافت می‌شود. این غده کوچک در زیر مثانه و در اطراف میزراه یا مجرای ادراری قرار دارد. میزراه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. پروستات مایعی تولید می‌کند که حدود ۳۰ درصد از حجم منی مردان را تشکیل می‌دهد از این رو در تولید مثل نقش مهمی ایفا می‌کند. از طرفی این غده با در برگرفتن میزراه یا مجاری ادراری در کنترل جریان ادرار نیز مؤثر است. گاهی این غده کوچک‌تر از گردو می‌تواند مشکل ساز باشد و حتی زندگی افراد را تهدید کند. در این شرایط راهی جز برداشتن پروستات باقی نمی‌ماند. با توجه به نوع بیماری پروستات روش‌های مختلفی برای برداشتن پروستات وجود دارد که برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) یکی از آن‌ها است. در ادامه این مقاله با برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) و نکاتی که بیماران باید در مورد این روش درمانی بدانند بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری یا TURP چیست؟

برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) یک عمل جراحی برای برداشتن قسمت‌هایی از غده پروستات از طریق آلت تناسلی و مجاری ادراری است. این روش درمانی برخلاف سایر روش‌های برداشتن پروستات نیازی به ایجاد شکاف و عمل جراحی باز ندارد.

در عمل جراحی TURP جراح با قرار دادن ابزاری در انتهای آلت تناسلی از طریق مجرای ادراری به پروستات می‌رسد. این ابزار که ریزکتوسکوپ نامیده می‌شود حدود ۳۰ سانتی متر طول و ۱.۲ سانتی متر قطر دارد. ریزکتوسکوپ حاوی یک دوربین، دریچه کنترل خروج مایع و یک حلقه سیم الکتریکی است که توانایی قطع کردن، برش دادن بافت و بستن رگ‌های خونی را دارد. حلقه سیم توسط جراح هدایت می‌شود تا جراح به وسیله آن بافت‌هایی که باعث بسته شدن مجاری ادراری شده‌اند را برش دهد. بافت‌های برش داده شده توسط همین دستگاه از مجرای ادراری شستشو داده و خارج می‌شوند.

 

چه زمانی به برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) نیاز خواهیم داشت؟

عمل جراحی TURP اغلب برای تسکین علائم ناشی از بزرگ شدن غده پروستات انجام می‌گیرد. به این بیماری هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) یا بزرگی خوش‌خیم پروستات نیز گفته می‌شود. بزرگ شدن غده پروستات در این حالت نشانه سرطان پروستات نیست و در واقع BPH یک بیماری شایع در افراد پیر به حساب می‌آید. غده پروستات بزرگ شده می‌تواند به مجرای ادراری فشار وارد کرده و باعث بروز اختلال در خارج شدن ادرار از بدن شود.

گاهی اوقات برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری تنها برای درمان علائم بیماری انجام می‌گیرد و بر درمان کامل بیماری تأثیر ندارد. برای مثال، اگر بیمار به دلیل سرطان پروستات قادر به ادرار کردن نباشد و امکان جراحی برای برداشتن پروستات وجود نداشته باشد، از روش درمانی TURP استفاده می‌شود تا امکان خروج ادرار برای فرد مهیا شود.

 

خطرات برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری

مانند هر عمل جراحی دیگری، برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری نیز بدون عوارض نیست. برخی از عوارض TURP شامل موارد زیر است:

 • آسیب به مثانه
 • خون ریزی
 • عفونت
 • از دست دادن توانایی نعوظ
 • دردناک بودن ادرار
 • انزال رتروگراد (انزال به مثانه می‌رود ولی از آلت خارج نمی‌شود)

بسته به شرایط بیمار ممکن است عوارض یا خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. بنابراین قبل از انجام عمل حتماً با جراح و پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

چگونه برای عمل جراحی برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری آماده شویم؟

در اینجا به موارد و نکاتی که بیمار باید قبل از انجام عمل جراحی TRUP خود را برای آن‌ها آماده کند اشاره می‌کنیم:

 • ابتدا روش درمانی توسط پزشک معالج برای شما توضیح داده خواهد شد. در این مرحله می‌توانید در مورد عوارض و خطرات این روش درمانی با پزشک خود صحبت کنید.
 • پزشک تاریخچه پزشکی شما را مرور خواهد کرد و با انجام معاینات پزشکی از میزان سلامتی شما مطمئن خواهد شد. در این مرحله ممکن است به آزمایش خون یا آزمایش‌های دیگر احتیاج داشته باشید.
 • قبل از عمل باید حداقل ۸ ساعت از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.
 • در صورت داشتن هرگونه حساسیت، اطلاعات لازم را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

علاوه بر موارد بالا، بر اساس وضعیت پزشکی هر فرد، ممکن است اقدامات خاصی توسط پزشک انجام شود.

 

عمل جراحی TURP یا جراحی برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری چگونه انجام می‌شود؟

این عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهد داشت. ما در اینجا به مراحل کلی برداشتن پروستات از طریق مجاری ادراری اشاره می‌کنیم. اما این مراحل بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک معالج می‌تواند متفاوت باشد:

 1. عملیات آماده سازی قبل از عمل مانند هر عمل جراحی دیگری انجام می‌گیرد. همچنین قبل از عمل باید از خالی بودن مثانه اطمینان حاصل شود.
 2. بعد از قرار گرفتن روی تخت اتاق عمل، بیمار بیهوش خواهد شد. ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن خون در طول عمل جراحی تحت نظارت قرار خواهد گرفت.
 3. جراح ممکن است ابتدا با آندوسکوپی مجرای ادراری و مثانه را معاینه کند. این کار به جراح این امکان را می‌دهد تا نواحی مختلف را از نظر وجود تومور یا وجود سنگ در مثانه بررسی کند.
 4. با شروع فرآیند اصلی جراحی، ریزکتوسکوپ وارد مجرای اداری می‌شود. با استفاده از ریزکنوسکوپ قطعات پروستات که باعث انسداد مجاری ادراری شده‌اند برش داده می‌شوند. با استفاده از جریان الکتریکی از هر گونه خونریزی بعد از برش جلوگیری خواهد شد. قطعات بریده شده به سمت مثانه شست و شو داده شده و سپس از طریق مجرای اداری تخلیه می‌شوند.
 5. در آخرین مرحله با خارج شدن ریزکتوسکوپ، جراح یک لوله انعطاف پذیر و نرم به نام سوند را در مثانه قرار می‌دهد تا امکان تخلیه ادرار وجود داشته باشد.

 

روند بهبودی بعد از برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری چگونه است؟

در بیمارستان

بعد از انجام عمل جراحی TURP و بلافاصله بعد از پایدار شدن شرایط جسمی، بیمار به بخش منتقل می‌شود. بیمار می‌تواند بعد از به هوش آمدن شروع به نوشیدن مایعات کند و در صورت اجازه پزشک امکان خوردن غذاهای جامد نیز وجود خواهد داشت.

سوند ۱ تا ۳ روز در محل باقی می‌ماند تا به تخلیه ادرار در زمان بهبودی غده پروستات کمک کند. احتمال وجود خون و لکه در ادرار وجود دارد. ممکن است از یک کیسه برای جمع آوری خون‌های خارج شده از سوند استفاده شود. این خون ریزی به تدریج متوقف خواهد شد. بعد از این، بیمار با دستور پزشک از بیمارستان مرخص خواهد شد.

 

در خانه

زمانی که بیمار در حال بهبودی در خانه است، نوشیدن مایعات اهمیت زیادی خواهد داشت. نوشیدن مایعات به خارج شدن خون و لخته‌های باقی مانده از مثانه کمک خواهد کرد. تا چند هفته بعد از برداشتن پروستات باید از برداشتن چیزهای سنگین خود داری کرد. فشار اضافی ممکن است باعث خونریزی مجدد شود و امکان رانندگی و انجام بعضی از فعالیت‌های دیگر نیز تا چند روز وجود نداشته باشد.

ممکن است بیمار تا چند روز بعد از انجام TURP احساس درد داشته باشد. در این شرایط ممکن است پزشک معالج مسکن‌هایی را تجویز کند.

در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید

 • تب یا لرز
 • وجود مشکل در ادرار
 • عدم کنترل مثانه
 • تغییر در حجم، رنگ و بوی ادرار
 • افزایش حجم خون یا لخته در ادرار

بسته به شرایط بیمار ممکن است پزشک دستور عمل‌های دیگری نیز ارائه کند که در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها باید با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *